De energietransitie is in volle gang. We gebruiken steeds meer stroom en wekken die ook vaker zelf op. Daarom breiden we het stroomnet flink uit. We plaatsen meer elektriciteitshuisjes en leggen kabels met meer vermogen. Zo zorgen we dat bewoners en bedrijven genoeg stroom krijgen. Het resultaat: een betrouwbaar stroomnet voor iedereen in de regio.
De afgelopen jaren is er hard gewerkt aan de uitbreiding van het industrieterrein op Urk. Ook worden er nieuwe woonwijken gebouwd en neemt de vraag naar elektriciteit in het buitengebied sterk toe. Deze ontwikkelingen zorgen voor een aanzienlijke belasting van het stroomnet, waardoor er knelpunten zijn ontstaan.
Om deze knelpunten op te lossen, versterken we het middenspanningsnet met een nieuwe 10 kV-kabel. In totaal leggen we circa 27 kilometer aan nieuwe stroomkabels aan en vervangen we 21 elektriciteitshuisjes, ook wel middenspanningsruimtes genoemd. We gaan vooral werken in de openbare ruimte van Urk en de Noordoostpolder. Ook op sommige particuliere percelen gaan we werkzaamheden uitvoeren.
Hiermee zorgen we voor een betrouwbaar en toekomstbestendig middenspanningsnet dat aansluit bij de groei van het gebied. Het middenspanningsnet is het ondergrondse stroomnet tussen het hoogspanningsnet en het laagspanningsnet.
Aannemerscombinatie HVP (Heijmans, Voskuilen en van den Pol) voert het werk voor ons uit. We starten in kwartaal 4 van 2026 met de uitvoering. Tijdens werkzaamheden leiden we het verkeer om met duidelijke borden. Ook verdelen we het werkgebied in verschillende delen, die we achter elkaar aanpakken. Zo blijft de buurt zo goed mogelijk bereikbaar.
De kabelroute kan nog veranderen. De afbeelding is niet definitief.
| Werkzaamheden | |||
|---|---|---|---|
| Liander | |||
| Aannemer | |||
| Planning | |||
| Voorbereidende werkzaamheden zoals informeren, vooronderzoek, bepalen van de kabelroute en aanvraag vergunningen. | X | Q4 2025 | |
| Uiterlijke start uitvoerende werkzaamheden | X | Q4 2026 | |
| Einde uitvoerende werkzaamheden. Dit is inclusief het aansluiten van de kabels op de nieuwe elektriciteitshuisjes. Er staat dan nog geen spanning op de kabels. De aannemer voert dit werk uit. | X | Q4 2027 | |
| Aansluiten kabels op de nieuwe elektriciteitshuisjes. Er staat wél spanning op de kabels. Een monteur van Liander sluit de kabels aan onder toezicht van een werkverantwoordelijke. | X | Q1 2028 | |
| Afronden project | X | Q1 2029 |
Het werk bestaat uit meerdere stappen. Het kan zijn dat we een paar keer op dezelfde locatie werkzaamheden uitvoeren. En dan de sleuf opnieuw open en dichtmaken.
Algemeen
Voor het leggen van de kabels
Voor het plaatsen van een elektriciteitshuisje
We maken zoveel mogelijk gebruik van openbare ruimte voor het aanleggen van kabels en het plaatsen van elektriciteitshuisjes. Hierbij houden we, onder andere, rekening met:
Op basis van onderzoek en in samenspraak met gemeente en/of grondeigenaren bepalen we de exacte locaties van kabels en elektriciteitshuisjes. Op grond van de gemeente is het plaatsen van elektriciteitshuisjes meestal vergunningsvrij. Voor de aanleg van de kabels vragen wij wel een vergunning aan.
Tijdens de werkzaamheden leiden we het verkeer om met duidelijke borden. Hierbij kunnen ook stoepen, fietspaden, parkeervakken of opritten tijdelijk afgesloten zijn. Om de buurt zo goed mogelijk bereikbaar te houden, delen we het werkgebied op in kleinere delen. We moeten veel kilometers kabels aanleggen en monteren. We houden een korte periode aan tussen het leggen van de kabel en montage. Hierdoor zijn wij niet altijd op de locaties aan het werk.
Wilt u op de hoogte worden gehouden van dit project? Download dan de Liander BouwApp op uw mobiele telefoon of tablet.
Heeft u nog een andere vraag over de voorbereiding, planning of uitvoering van het werk? U kunt terecht bij de omgevingsmanagers van Liander via OM-NuLelie-P1@liander.nl. U kunt ons ook via de BouwApp bereiken.
Soms moeten we tijdelijk de spanning van de kabels afhalen. Dit kan nodig zijn om kabels te vervangen of om uw huisaansluiting op het nieuwe net over te zetten. Zo kunnen onze monteurs veilig werken. Geldt dit voor u? Dan ontvangt u ongeveer 3 werkdagen van tevoren een bericht met de datum en het tijdstip van de onderbreking.
Tip: Meld u aan voor onze sms dienst om op de hoogte te zijn van geplande stroomonderbrekingen.
We begrijpen dat dit vervelend kan zijn, maar ook dit onderdeel van het werk is nodig voor een betrouwbaar stroomnet in de toekomst.
Wij informeren u regelmatig over de werkzaamheden van het project. Dit doen we via verschillende kanalen waaronder:
In elke gemeente doorlopen wij de wettelijke procedures en vragen we vergunningen aan. De gemeente publiceert dit voor de omgeving.
De uitvoering van onze planning is afhankelijk van (vergunnings)termijnen en onverwachte gebeurtenissen, zoals slecht weer of ontdekkingen in de grond. Hierdoor starten onze werkzaamheden soms eerder, of kan het werk uitlopen. Vandaar dat we met bandbreedtes werken. We doen ons uiterste best om de projecten binnen deze bandbreedte te realiseren.
Met deze uitbreidingen aan het middenspanningsnet leggen we een stevige basis om het stroomnet klaar te maken voor de toekomst. Als onze werkzaamheden klaar zijn, betekent dat helaas niet dat er direct meer stroom beschikbaar is. Voor nieuwe of zwaardere aansluitingen en/of het terugleveren van stroom moeten we ook andere onderdelen van het stroomnet uitbreiden en/of vernieuwen.


