Beste bewoner,
In Nederland gebruiken we steeds meer elektriciteit. Denk aan het verwarmen van huizen zonder gas, koken op inductie en het opladen van elektrische auto’s. Daarom moet het elektriciteitsnet op veel plekken worden uitgebreid. Ook in uw buurt.
Liander is de netbeheerder in uw regio. Wij zorgen ervoor dat iedereen stroom heeft, nu en in de toekomst. Om dat goed te kunnen blijven doen, gaan wij een nieuw elektriciteitsstation bouwen. In deze brief leggen we uit wat dit voor u betekent.
Op veel plekken in Nederland zit het elektriciteitsnet vol. Daardoor kunnen we niet altijd aan de stijgende vraag naar elektriciteit voldoen. Klanten, bedrijven en (nieuwbouw)projecten worden op een wachtrij geplaatst totdat er weer vermogen is. Ook in de omgeving van Buurmalsen en Geldermalsen speelt dit. Bovendien kan overbelasting van het elektriciteitsnet zorgen voor stroomstoringen.
We zijn al begonnen met het verbeteren van het elektriciteitsnet in uw regio. We hebben onder andere het netwerk van ondergrondse kabels uitgebreid en verbeterd. Dit blijven we de komende jaren doen. Het bestaande elektriciteitsstation aan de Brink 1a in Buurmalsen is een belangrijk knooppunt in deze regio. Helaas is de maximale capaciteit van dit station bereikt. Er is geen ruimte meer om op deze plek het station verder uit te breiden. Daarom is Liander een onderzoek gestart naar mogelijke locaties voor de realisatie van een nieuw elektriciteitsstation.
Het is belangrijk dat het nieuwe elektriciteitsstation binnen een straal van ongeveer één kilometer van het huidige station wordt gebouwd. Het nieuwe station neemt namelijk de functie van het bestaande station over. Dat betekent dat ook alle kabels van en naar het station moeten worden verlegd. Hoe dichter het nieuwe station bij het bestaande net ligt, hoe
minder kabels er verplaatst of opnieuw aangelegd hoeven te worden. Dit zorgt voor minder overlast in de omgeving, minder netverliezen en lagere kosten.
Na een intensief studietraject is in samenwerking met de gemeente West Betuwe een voorkeurslocatie bepaald. Liander is van plan het nieuwe elektriciteitsstation te realiseren aan de weg Rooimond/Burensedijk (zie de kaart hieronder). De exacte locatie binnen dit perceel is nog niet bekend.
Op dit moment onderzoeken we met de gemeente welke positie op het perceel het meest geschikt is.
Deze plek is gekozen omdat het de enige locatie binnen één kilometer is waar we goed rekening kunnen houden met verschillende belangrijke punten:
Het nieuwe elektriciteitsstation wordt een gebouw van ongeveer 38 meter lang, 17 meter breed, en 4 meter hoog. Op de laatste pagina van deze brief ziet u een voorbeeld van hoe het station er uit kan gaan zien.
Het terrein dat hiervoor nodig is, is ongeveer 55 bij 30 meter groot. Hier komt nog ruimte bij rondom het gebouw, om het bij het landschap te laten aansluiten. De uitstraling van het gebouw laten we zo goed mogelijk aansluiten bij de huidige omgeving en het landschap. Rondom het terrein komt een hekwerk en beplanting.
De afmetingen van het gebouw liggen vast. De locatie, positionering, uitvoering van de gevels van het elektriciteitsstation zijn nog in ontwikkeling. Ook de inrichting van het terrein rondom het elektriciteitsstation zijn nog in ontwikkeling.
De gemeente West Betuwe vindt een betrouwbare stroomvoorziening en uitbreiding van het elektriciteitsnet belangrijk. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten mee te werken aan de plannen voor het nieuwe elektriciteitsstation.
De gemeente en Liander onderzoeken op dit moment welke plek binnen het perceel aan de Rooimond/Burensedijk het meest geschikt is voor het elektriciteitstation. Daarna maakt Liander een voorstel om het omgevingsplan aan te passen. In deze fase kijken we ook goed hoe het station kan worden ingepast in het landschap. Hiervoor maakt een landschapsarchitect een plan, in overleg met de gemeente.
We vinden het belangrijk dat u als buurtbewoner kunt meedenken. Daarom betrekken we u graag bij keuzes over de uitstraling en de inpassing van het elektriciteitsstation. Samen zorgen we ervoor dat het station goed past in de omgeving en dat de impact zo klein mogelijk blijft.
Informatiebijeenkomst Samen met uw gemeente organiseren we dit najaar een informatiebijeenkomst. Zodra de datum bekend is, ontvangt u een uitnodiging. Tijdens deze informatiebijeenkomst vertellen we u meer over het nieuwe elektriciteitsstation, heeft u de gelegenheid om vragen te stellen en kunt u uw wensen delen over de uitstraling en landschappelijke inpassing van het elektriciteitsstation.
Heeft u na het lezen van deze brief vragen of opmerkingen? Neem dan gerust contact op met Mark Sorber.
Met vriendelijke groet,
Liander N.V.
Marloes Tonen
Omgevingsmanager
Liander
Onderstaand 3D beeld geeft een indruk van hoe het nieuwe elektriciteitsstation eruit kan gaan zien. Dit is een voorbeeld van een vergelijkbaar elektriciteitsstation in een andere gemeente en is slechts ter illustratie.