Gemeente Zutphen en Liander werken samen aan een sterker stroomnet
Op vrijdag 31 oktober ondertekenden netbeheerder Liander en de gemeente Zutphen een intentieovereenkomst. Hierin zijn de afspraken vastgelegd voor het versterken van het stroomnet. De komende jaren gaan wij in samenwerking met de gemeente wijk voor wijk extra elektriciteitshuisjes plaatsen en nieuwe kabels leggen in Zutphen.

De energietransitie is in volle gang. Daardoor neemt de vraag naar capaciteit op het stroomnet enorm toe. Steeds meer mensen installeren zonnepanelen en warmtepompen en het aantal elektrische auto’s stijgt. Om die reden is het nodig het stroomnet in de wijken te versterken en klaar te maken voor de toekomstige energiebehoefte. Liander en de gemeente Zutphen slaan de handen ineen om deze opgave aan te pakken.
Wijk voor wijk aan de slag
Liander gaat extra elektriciteitshuisjes plaatsen en nieuwe kabels in de grond leggen, wijk voor wijk, in de gemeente Zutphen. Er wordt gestart in de wijk Leesten (Eme en Broek, Looërenk & Woud en De Enk). Een elektriciteitshuisje, ook wel transformatorhuisje genoemd, zorgt voor een goede verdeling van stroom in de buurt. Deze aanpassingen zorgen ervoor dat er meer capaciteit beschikbaar is en de buurt klaar is voor toekomstige ontwikkelingen. Met de Buurtaanpak wordt de overlast voor de bewoners beperkt omdat we de werkzaamheden bundelen en het project in een keer uitvoeren.
“De grote verbouwing van onze stad is in volle gang. We maken de gemeente Zutphen klaar voor de toekomst, zodat iedereen stroom kan blijven gebruiken.” vertelt wethouder Sjoerd Wannet. “Daarom plaatsen we in de gehele gemeente, ook in het buitengebied, de komende jaren zo'n 160 extra transformatorhuisjes. Die huisjes zijn best groot, ongeveer zo groot als een zeecontainer. Dan kun je maar beter zorgen dat ze ook iets toevoegen aan de omgeving. En dat pakken we samen met de buurten aan. We willen dat elk huisje een eigen verhaal krijgt: bijvoorbeeld beschilderd door een lokale maker, met een ontwerp dat past bij het erfgoed van Zutphen."
Relatiemanager Publieke Sector Mariëlle Alberda-Huuskes van Liander zegt: “Om inwoners van Zutphen nu én in de toekomst van voldoende stroom te voorzien, is een toekomstbestendig elektriciteitsnet essentieel. Door samen met de gemeente een buurtaanpak te hanteren, kunnen we het netwerk tijdig uitbreiden en afstemmen op de toenemende vraag. Zo voorkomen we onnodige hinder en werken we gezamenlijk aan een betrouwbare energievoorziening.”
Inwoners ontvangen tijdig informatie
We laten de bewoners van een wijk tijdig weten als de plannen voor de buurt bekend zijn. Ook komt er een speciale informatiepagina waar inwoners kunnen zien wat en wanneer er iets in hun wijk gebeurt. Met het tekenen van de intentieovereenkomst is het project voor Zutphen en Liander nu echt begonnen.