Redispatch vrije biedingen

Het elektriciteitsnet raakt op piekmomenten te vol waardoor het net overbelast raakt. Deze drukte noemen we netcongestie. Met redispatch draagt u bij aan congestiemanagement. 

'Samen zorgen we voor een toekomstbestendig elektriciteitsnet' 

Wat is redispatch? 

We kennen 2 vormen van redispatch: 

Redispatch zijn vrije biedingen die op korte termijn gedaan worden om overbelasting van het elektriciteitsnet te voorkomen. Biedingen doet u een dag van tevoren vanaf 15.00 tot 45 minuten voor het moment van levering (intraday) via een Congestie Service Provider (CSP). Deze legt een bieding in op GOPACS via een gekoppeld handelsplatform. Wanneer uw bieding geaccepteerd is, past u uw verbruik of teruglevering aan.  

Hoe werkt het? 

  • Marktpartijen met een elektriciteitsaansluiting in een congestiegebied plaatsen een kooporder of verkooporder op een aangesloten energiehandelsplatform. Dit gaat altijd via een CSP. 
  • Om balans op het net niet te verstoren wordt een kooporder altijd gecombineerd met een verkooporder van een marktpartij buiten het congestiegebied. 
  • GOPACS combineert koop en verkooporders om een efficiënte oplossing voor een congestiesituatie te vinden. GOPACS zorgt ervoor dat er door geactiveerde biedingen geen andere problemen ontstaan op het elektriciteitsnet. 
  • Staan alle seinen op groen dan betalen wij het prijsverschil tussen de twee orders zodat deze gematcht worden op het handelsplatform en de drukte op het net afneemt. 
  • De financiële afhandeling vindt plaats via het handelsplatform waarmee u via de CSP aan GOPACS gekoppeld bent. 

Wanneer is redispatch geschikt? 

Uw voordelen

  • Financiële vergoeding bij een geaccepteerde bieding
  • U draagt bij aan een betrouwbaar elektriciteitsnet
  • U vermindert drukte op het net
  • U kunt via één route vermogen aanbieden aan alle netbeheerders, inclusief voor het oplossen van congestieproblemen van Tennet 

In de praktijk

Het waait vandaag onverwachts veel minder hard. Lokaal wekken windmolens minder elektriciteit op waardoor er minder lokale elektriciteit beschikbaar is. Hierdoor is er meer elektriciteitsverbruik, waardoor de druk op het net ineens toeneemt en een piek in verbruik plaatsvindt. Wij plaatsen een verzoek op GOPACS om in dit gebied minder te verbruiken. Een fabriek in dit gebied heeft een grote batterij staan en kan tijdelijk zijn eigen elektriciteit inzetten. De fabriek biedt flexibelvermogen aan via redispatch en ontvangt hiervoor een vergoeding.  

Interesse?

Heeft u interesse in redispatch? Vraag bij uw CSP naar de mogelijkheden of ga in gesprek met een CSP. Heeft u nog vragen of wilt u meer informatie? Laat het ons weten

Meer weten?






Meer over congestiemanagement

Wat is congestiemanagement en hoe werkt het?

Lees meer over de verschillende congestie oplossingen

Alles over een biedplichtcontract