Elk station en elke kabel draagt bij aan de groei van Holland Rijnland
Holland Rijnland groeit. Economische clusters ontwikkelen zich verder, er worden tienduizenden woningen gebouwd en bedrijven en inwoners verduurzamen. Daardoor neemt de vraag naar elektriciteit sterk toe. Richting 2050 verdubbelt naar verwachting de belasting van het stroomnet in de regio. Uitbreiding van de energie-infrastructuur, ruimte en samenwerking zijn nodig om de ambities van de regio waar te maken.

De regio Holland Rijnland, in Zuid-Holland, telt ongeveer 600.000 inwoners en kent verschillende economisch belangrijke clusters. Het Leiden Bio Science Park is het grootste life-sciencecluster van Nederland en biedt werk aan circa 26.000 mensen. Rond Noordwijk en Katwijk ligt het High Tech & Space-cluster, met onder meer ESA ESTEC, de NL Space Campus en Unmanned Valley. Ook de Greenports, van de bloemen- & bolleneconomie, zijn belangrijk voor de regio. Hun verdere groei en verduurzaming vragen om voldoende ruimte én elektriciteit.
Ruim 30.000 nieuwe woningen
Holland Rijnland staat daarnaast voor een grote woningbouwopgave. Tot 2030 moeten ongeveer 30.500 woningen worden gebouwd. Alleen al in de nieuwe woonwijk Valkenhorst in Katwijk komen circa 5.600 woningen.
Om woningbouw en economische groei mogelijk te maken, breidt Liander het elektriciteitsnet fors uit. Zo komt er een nieuw elektriciteitsstation in Valkenburg, dat onder andere nodig is voor Valkenhorst, het Leiden Bio Science Park en andere economische ontwikkelingen in de regio.
Ook breiden we komende tien jaar 17 bestaande elektriciteitsstations uit en bouwen we 10 nieuwe hoogspanningsstations. Daarnaast zijn honderden kilometers nieuwe kabels nodig.
Puzzel om ruimte
Die uitbreiding van het energienet is een complexe ruimtelijke puzzel. Kabeltracés lopen over grond van verschillende eigenaren en kruisen woningbouwlocaties, wegen en andere infrastructuur. Ook moet rekening worden gehouden met natuur, archeologie en bestaande kabels en leidingen.
Daarom werkt Liander vroegtijdig samen met gemeenten, provincies, grondeigenaren en projectontwikkelaars. Tegelijkertijd zetten we in op flexibele contracten en netbewuste oplossingen, zoals warmtenetten, om het bestaande net beter te benutten.
Versnelling is nodig
Om woningbouw, economische groei en verduurzaming mogelijk te maken, moet energie-infrastructuur sneller kunnen worden aangelegd. Liander vraagt het Rijk daarom om meer regie en uniformiteit bij vergunningverlening en ondersteuning bij het tijdig beschikbaar krijgen van ruimte en grond. Wie woningbouw en economische ontwikkeling wil versnellen, moet ook ruimte maken voor de energie-infrastructuur die daarvoor nodig is. Goede samenwerking tussen Rijk, gemeenten, provincies, grondeigenaren en netbeheerders is daarbij essentieel.
Bekijk ook de video over de de grote opgave in de regio.